Čo s tým, keď máte príjem nižší o 50%

3. 4. 2020, Blog, pomoc v pandémii

Príjem veľkej časti obyvateľstva Slovenska momentálne výrazne poklesol. Dôvodom sú preventívne reštrikčné opatrenia súvisiace s COVID – 19, nie len v našej krajine, ale čo je horšie v celoeurópskom priestore. To paralyzovalo medzinárodný obchod, od ktorého sme ako krajina tak veľmi závislý. Niektorým z nás sa príjem znížil o 30/40/50 %, a bohužiaľ niektorí prišli o prácu úplne. Ekonomické vyhliadky do budúcna tiež nie sú zrovna ružové. 

Čo teraz? Splátky a účty treba predsa platiť aj naďalej. Svoje správanie ste so snahou eliminovať svoje výdavky na minimum už prehodnotili a upravili. Zbytočne neplytváte, obmedzili ste nákupy zbytočností a zamerali sa iba na nutnosti. A i keď ťažko, ale predsa ste sa vžili aj s myšlienkou, že plánovanú dovolenku v Grécku asi tiež pre tento rok s rodinou vynecháte. Kde teda ešte môžete ušetriť?

Pomerne veľká rezerva sa skrýva vo finančných produktoch. Ktoré to sú? V zásade všetky. Môže to byť životné poistenie, hypotekárny alebo spotrebný úver, poistenie nehnuteľnosti či vozidiel a v neposlednej rade i rôzne produkty šetrenia. 

Napriek platným obmedzeniam z kategórie „osobný kontakt“, vám dokážeme prostredníctvom našej aplikácie iŠanón 2.0 a v následnej súčinnosti s našimi odborníkmi (finanční agenti) poskytovať plnohodnotné služby. Dlhoročnými skúsenosťami vyzbrojení kolegovia, Vám radi pomôžu s analýzou výhodnosti vašich existujúcich zmlúv, a to s cieľom ušetriť. Takto usporené financie viete využiť buď na pokrytie aktuálne nutných výdavkov, alebo na vytvorenie budúcej železnej rezervy. Tá by mala tvoriť min. 6 až 9 mesačných platov. 

Ako na to? 

1. Stiahnite si aplikáciu iŠanon (je zadarmo pre každého).

Praktické video návody nájdete tu: http://isanon.sk/videonavody/

2. Ak ste našim klientom, systém vám automaticky do aplikácie „naleje“ vaše zmluvy a kontaktné údaje na vášho agenta. Stačí mu zavolať alebo poslať mail či SMS.

3. Ak nie ste našim klientom, NEVADÍ. Po zaregistrovaní sa do aplikácie vám priradíme odborníka, ktorý vás bude kontaktovať s ponukou pomoci. A zmluvy, tie si viete do aplikácie nahrať aj sami.

„Dezinfekcia“ financií. Čo si pod tým reálne môžeme predstaviť? Poďme si to rozmeniť na drobné.

Základné princípy dezinfekcie domácich financií:

1. Odklad splátok hypotéky

Ak máte reálny problém so zaplatením splátky za hypotéku alebo úver, komunikujte s bankou. Ak je to nevyhnutné, skúste sa dohodnúť na odklade splátok. Vláda a Slovenská banková asociácia sa dohodli na zásadnom posunutí splátok úverov. Odklad splátok úverov má byť pre občanov a malé firmy na deväť mesiacov. Občania môžu požiadať banky o odklad na túto dobu. Žiadosti sa budú vybavovať elektronicky. Keďže sa jedná o oficiálny posun, ľudia sa nestanú neplatičmi (nebudú mať záznam v registri dlžníkov). O takzvané splátkové moratórium budú môcť požiadať aj samostatne zárobkovo činné osoby, malé a stredné firmy. Splátky, ktoré mali prebehnúť počas deväťmesačného moratória, si budú môcť spotrebitelia presunúť na záver splátkového kalendára.

Do úvahy prichádza aj konsolidácia viacerých úverov do jedného, kde môžete mať nižšiu úrokovú sadzbu. Táto konsolidácia vám môže priniesť okamžitú pomoc. 

ILUSTRAČNÝ PRÍKLAD KONSOLIDÁCIE

Klient splácal spotrebný úver s mesačnou splátkou 155 € a zároveň hypotekárny úver vo výške 267 €. Splátky spolu predstavovali 431 €. Po konsolidácii, s novým hypotekárnym úverom klient zaplatí 268 €. To znamená, že mesačne ušetrí na splátkach 163 €.

Keď potrebujete pomôcť s konsolidáciou vašich úverov, neváhajte nás kontaktovať.

2. Životné poistenie môže pomôcť

Ak ste prišli o časť príjmu v dôsledku PN či hospitalizácie, práve dobré životné poistenie vám môže pomôcť. 

Dobré nastavené životné poistenie dokáže kryť klienta okrem iného aj na hospitalizáciu a hlavne na práceneschopnosť. Pokiaľ má klient diagnostikovanú chorobu COVID-19, je hospitalizovaný v nemocnici a má pripoistenie hospitalizácie, tak mu poisťovňa vypláca denne poistnú sumu, ktorú ma dojednanú. Ak má na deň 15 €, poisťovňa mu vyplatí za celú dobu hospitalizácie 15 € x počet dní hospitalizácie. 

Pokiaľ by mal dojednané pripoistenie PN, pri ktorej nie je nutná hospitalizácia, tak poisťovňa takému klientovi preplatí dennú sumu, ktorú ma dojednanú počas PN-ky . Ak má na deň 15 €, poisťovňa vyplatí 15 € x počet dní, kedy je klient na PN-ke. V tomto prípade je potrebné sa pozrieť, akú PN má klient dojednanú. Často je v poisťovniach toto pripoistenie PN vyplácané od určitého dňa, nie spätne. Ak má klient finančnú rezervu na mesiac, tak aj toto prípadné vyplácanie je postačujúce.

Aj keby nebolo niektoré z pripoistení (hospitalizácia, PN-ka) v danej poistnej zmluve, môže byť táto zmluva nastavená dobre, nie je nutné ju za každú cenu rušiť a je postačujúce doplniť tieto pripoistenia

Ak potrebujete pomôcť, zdarma vám skontrolujeme a nastavíme životné poistenie tak, aby vás chránilo aj v prípade choroby. Neváhajte nás kontaktovať.

3. Prevencia, základ úspechu

Je na mieste prekontrolovať zmluvy súvisiace s poistením domácnosti či nehnuteľnosti. Aj tu môžeme okamžite ušetriť a zároveň predísť ďalším nepríjemnostiam. Niektoré staré zmluvy sú zbytočne drahé a často ani nekryjú mnohé riziká.

PRÍKLAD

Trávime doma viac času, čo sa odzrkadľuje aj na vyššej spotrebe vody a elektriny. Spotrebiče môžu byť preťažené. Deti viac vymýšľajú. Je rozumné predísť prípadným finančným škodám už len tým, že si prekontrolujete svoje krytie rizík. Pohľadajte teraz všetky svoje zmluvy a nechajte si ich zdarma prekontrolovať a nastaviť výhodnejšie. Kontaktujte nás a my vám radi pomôžeme.

Nezabúdame ani na vodičov. Reč je o sklách, stret so zverou, živel, krádež a pod.
Možno si kladiete otázku prečo si uzatvoriť KASKO, keď sme prevažne všetci v karanténe? Napríklad aj preto, že ľudia budú mať menej peňazí. Niektorí jedinci budú tieto schodky v rodinných rozpočtoch riešiť drobnými krádežami. Teraz sa jazdí oveľa menej, takže riziko havárie nie je také vysoké ako predtým. Netreba však zabúdať na to, že KASKO kryje aj živelné udalosti a poškodenia káblov voľne žijúcimi zvieratami. Mnohé autá sú dlhodobo odstavené na parkoviskách a zvieratá v nich môžu mať „raj“. Vieme vám pomôcť aj s odhlásením a prihlásením vozidla do evidencie a ušetriť tak na správnych poplatkoch. Správne nastavenou zmluvou vám vieme v niektorých nepríjemných prípadoch ušetriť nemalé peniaze, keď k rizikám pristupujeme preventívne. 

4. Zabudnite na pôžičky

Riešiť aktuálnu situáciu výpadku príjmu nevýhodnými pôžičkami alebo nebodaj spotrebným úverom, by bolo v tejto neistej dobe nanajvýš nezodpovedné. Tieto produkty sú zvyčajne zaťažené vysokým poplatkom, alebo cenou, ktorú za túto pôžičku zaplatíte. Je potrebné si dať pozor na výšku úrokovej sadzby prípadne celkové náklady zhodnotené v RPMN (ročná percentuálna miera nákladov). Ak nie ste nútený si pôžičku brať, tak ju naozaj neodporúčame. 

5. Požiadajte o daňové prázdniny, získate čas

Ak vám situácia neumožňuje zaplatiť daň z príjmov, odporúčame vám požiadať o odpustenie zmeškanej lehoty podania alebo zaplatenia dane, prípadne oboch lehôt, najneskôr však do 30 dní, keď vám pominú dôvody. Podľa Finančnej správy tak nemusíte robiť vopred. Správca dane bude na tieto žiadosti prihliadať a vychádzať v ústrety všetkým žiadostiam súvisiacim s aktuálnou situáciou. Odpovede na otázky v daňovej oblasti, ako aj prehľad toho, čo všetko viete odložiť, nájdete bližšie na https://www.financnasprava.sk/sk/infoservis/koronavirus-opatrenia.

6. Investície podržte

Ak ste investovali peniaze do investičných produktov či podielových fondov, ktorým momentálne klesá hodnota, nepanikárte. Oplatí sa vyčkať, kým sa situácia na trhu neuzdraví. Poklesy sú bežnou praxou, rozhodne nevyberajte akcie a nepredávajte ich, pretože by ste na tom rapídne stratili. Trh jednoducho potrebuje čas na zotavenie. 

7. Majte svoje zmluvy pod kontrolou

Dobrý začiatok je mať všetky zmluvy uložené na jednom mieste. Universal vám ponúka uloženie všetkých vašich zmlúv do modernej mobilnej aplikácie iŠanón 2.0, ktorá je úplne zadarmo. Ak iŠanón ešte nemáte neváhajte si ho stiahnuť tu.  

Sme tu pre vás aj v týchto ťažkých časoch. #Kedpotrebujetepomoct. Spolu to zvládneme.

O týždeň sa pozrieme na tému

HYPO-priestor a jeho staronové riešenia.

Ak vás tento článok zaujal a potrebujete pomôcť, neváhajte nás kontaktovať. Sme tu pre Vás.

okres
ĎAKUJEME VAŠA SPRÁVA BOLA ODOSLANÁ...
PRI ODOSIELANÍ SPRÁVY DOŠLO K CHYBE...
POMOC V PANDÉMII

Majú Slováci záujem o havarijné poistenie?
Hoci je PZP povinné, havarijné poistenie a pripoistenia nie sú. Objavili sa názory, že Slováci tým, že menej jazdia kvôli karanténe, nebudú mať záujem o havarijné poistenie, či pripoistenie. Badáte aj vy takýto trend? Čo sa týka nových vozidiel, môžeme konštatovať, že klienti sú dostatočne uvedomelí a ich záujem o havarijné poistenie pretrváva. Faktom je však nie až tak pozitívna skutočnosť, a to, že sa predáva výrazne menej nových vozidiel, ako tomu bolo pred nástupom COVID krízy (v roku 2019). Suma sumárom objem platieb poistného, či počtu kusov havarijného poistenia je určite nižší. Výnimkou je segment elektromobilov, ktorý nielen na Slovensku, ale v celoeurópskom priestore žije svoj vlastný príbeh a ich predaj trhá jeden rekord za druhým.   Pri vozidlách starších ako 3 - 4 roky sme zaznamenali trend obmeny klasického „plnohodnotného“ havarijného poistenia za PZP s pár vybranými pripoisteniami. Sú to pripoistenie poškodenia skiel, živelnej udalosti, stretu so zverou a krádeže vozidla. Hlavným motívom klientov je z nášho pohľadu snaha ušetriť, pretože takto nakombinované poistenie vie byť cenou i na polovičnej hodnote oproti klasickému „KASKU“. Samozrejme nižšia cena sa prenáša i do obsahu poistenia vozidla, ktoré je pri takejto úspornej kombinácii chránené slabšie.  Je z vášho pohľadu dôležité, aby majiteľ vozidla mal vozidlo aj havarijne poistené, resp. pripoistenia, a nespoliehal sa na to, že: „Sa nič nestane?“ V období vládnych opatrení, kedy je mimo iné čiastočne obmedzená sloboda pohybu, je možno namieste položiť si otázku, či a prečo si uzatvoriť havarijné poistenie (KASKO), keď aj tak sme všetci viac doma ako na cestách. No a práve to môže byť problém.  Ľudia sú doma a spravidla sa im v dôsledku ochladenia ekonomiky znížil alebo úplne zastavil príjem. Jednoducho majú menej peňazí, ako boli doposiaľ zvyknutí. Niektorí jedinci budú chcieť riešiť, a už bohužiaľ riešia, tieto schodky v rodinných rozpočtoch, napríklad drobnými krádežami, na čo sú odparkované vozidlá viac ako vhodné. Je tiež pravda, že sa aktuálne jazdí oveľa menej, takže riziko havárie nie je také vysoké ako predtým. Netreba však zabúdať, že KASKO kryje aj živelné udalosti, poškodenia káblov voľne žijúcimi zvieratami a podobné neveselé udalosti. Mnohé autá sú dlhodobo odstavené na parkoviskách a zvieratá v nich môžu mať „raj“.  Odpovedá: Pavol Michalec, Odborný garant pre neživotné poistenie  ...

 čítaj viac
POMOC V PANDÉMII

Keď potrebujete pomôcť v pandémii
Stratil som 50 % príjmu, prídem o prácu, zrušili mi objednávky, musel som zatvoriť prevádzku... Prečo práve ja? Ako ďalej? Čo budem robiť? Z čoho zaplatím hypotéku? Z čoho nakúpim stravu? To sú asi najčastejšie otázky, ktoré si dnes v dôsledku vládnych opatrení na potlačenie šírenia nebezpečného vírusu COVID-19, kladie čoraz viac a viac Slovákov.  Smutné? Bohužiaľ áno. To je dnešná realita. Každý z nás, vrátane mňa sa s tým bude musieť popasovať. Ostáva nám jediné. Bojovať. Hľadať možnosti, ako byť pre seba a spoločnosť prínosom.  V čase hroziacej ekonomickej krízy, ktorej napomáha externý globálny činiteľ – koronavírus, vládni činitelia, ústredné regulačné orgány, či svetové mocnosti do ekonomického „hodinového strojčeka“ kvapkajú olej. Opravujú poškodené súčiastky, naťahujú pružiny a to všetko s cieľom, aby sa stroj neprestal krútiť. Ideálne, aby nepoľavoval zo svojho tempa. Centrálne banky tlačia nové bankovky a do ekonomík pumpujú novú krv, s cieľom udržať chod bežného života.  Banky sú aj vďaka takýmto stimulom schopné a ochotné ponúkať svojim klientom možnosť „beztrestného“ odkladu splátok. Rozdávajú peniaze s rekordne nízkymi úrokmi (v zásade zadarmo). Iné finančné inštitúcie, alebo aj samotný štátny aparát, prichádzajú so sériou ďalších poľahčujúcich okolností, s cieľom tlmiť dopady stagnujúcej ekonomiky. Príkladom môže byť odložená daňová povinnosť či plánovaná podpora zamestnávateľov pri udržaní aktívnych pracovníkov. V zásade, všetky tieto opatrenia majú jedno hlavné POZITÍVUM a to, že si všetci takto kupujeme čas. Drahocenný čas, ktorého nikdy nie je dosť.   Ale ako sa vraví, šťastie praje pripraveným. A preto aby sme boli pripravení na rôzne ekonomické úskalia, pripravujeme pre vás seriál KEĎ POTREBUJETE POMOCŤ v PANDÉMII.  Pôjde o seriál blogov, s užitočnými a praktickými informáciami, ktoré vám môžu pomôcť vo vašej ekonomickej situácii. Keďže platí „viac hláv, viac rozumu“, chceli by sme vás touto cestou vyzvať k spolupráci. Ak je nejaká téma, ktorá vás v súvislosti s prichádzajúcim ekonomickým útlmom zaujíma, či doslova trápi a neviete si na ňu sami zodpovedať, napíšte nám. Ako komentár do blogu, na email, to je jedno. Radi sa jej chopíme, s odborníkmi zanalyzujeme a pripravíme do ďalšieho dielu. Vopred ďakujeme a tešíme sa na spoluprácu. Spolupráca. Toto slovo ma fascinuje. Je zložené z dvoch extrémne dôležitých slov, a to SPOLU a PRÁCA. Pliagu COVID-19 a ekonomickú krízu zvládneme jedine spolu. Disciplínou, solidaritou, vzájomným pochopením, rešpektom a prácou. Preto akýkoľvek nápad a možno práve váš postreh, reakcia, komentár môže pomôcť mnohým ďalším. Som zástancom myšlienky, že ZDIEĽANIE, môže byť základom spoločného úspechu všetkých. Tak poďme do toho všetci. Zodpovedne Spolu.  V ďalších dieloch pre vás rozpracujeme nasledovné témy:  1. Čo s tým, keď máte príjem nižší o 50 %?  - Kde a ako ušetriť 2. HYPO-priestor a jeho staronové riešenia.  - Odložené splátky, refinanc, optimalizácia  3. Šťastie praje pripraveným alebo má šetrenie vôbec význam?  - Železná rezerva, sporenie včera, dnes a zajtra...  4. Kryje moje životné poistenie COVID-19? - Obrana je základ úspechu. 5. Prečo zostať poistený NONSTOP? - Má to zmysel? 6. Príležitosti na trhu - Kto? Kedy? Prečo? Začo? Kam?  7. Home-Office & Online komunikácia  Ďakujem, že ste to dočítali až sem a prajem Vám predovšetkým veľa zdravia. Nie len toho fyzického, ale aj duševného. Doba je náročná a zachovať si sviežu, zdravú a pokojnú myseľ, môže byť kľúčom k úspechu. Nie nadarmo sa vraví: všetko je v hlave. A keďže tiež platí, v zdravom tele, zdravý duch, končím a idem si zabehať. S rúškom pochopiteľne. Lebo začať treba od seba.   S pozdravom Miroslav Majcin, riaditeľ externého predaja a marketingu...

 čítaj viac
POMOC V PANDÉMII

Ako jednoducho ušetriť na PZP?
Niektorí urobia na svojom aute denne stovky kilometrov, iní šoférujú len príležitostne, na všetkých však doteraz platilo rovnaké merítko, v podobe jednotnej sumy za povinné zmluvné poistenie. Pandémia, ktorú prinieslo vírusové ochorenie COVID- 19 sa však podpísala pod nárast počtu málo využívaných motorových vozidiel.  Mnohé firmy prešli na homeoffice, čo malo zo následok, že viaceré autá zostali na parkoviskách. S cieľom vyhnúť sa cestovaniu mestskou hromadnou dopravou a z preventívnych dôvodov si mnohí kúpili bicykle či elektrické kolobežky. Viac o tom, na čo všetko je pri ich používaní treba dať pozor, si prečítajte v našom blogu po kliknutí tu. Blíži sa zima, cesta do práce na bicykli alebo kolobežke často nebude možná, preto pre mnohých bude teraz zaujímavé lacnejšie povinné zmluvné poistenie.  Za rok podľa štatistík najazdí takmer 300 000 vodičov menej ako 5 000 kilometrov, čo denne predstavuje maximálne 13 kilometrov.  Vodičom tak až o 30 % lacnejšie povinné zmluvné poistenie ušetrí značnú čas financií, čo určite v tomto neľahkom období poteší. Pozrime sa na to, čo daná zmena prinesie v praxi. Prvým z príkladov je trojčlenná rodina, žijúca v Humennom, ktorá má auto značky Toyota a je využívané prevažne na nákupy, poprípade na výlety počas víkendov. V takomto prípade je možné za rok ušetriť 35 €. Ušetrí aj tridsaťročný slobodný muž z Bratislavy, ktorý jazdí so svojim autom značky Audi iba po meste a to vo výške až 65 € za rok.  Jednoduchý je pri tom aj postup kontroly prejazdených kilometrov. Vodič si pri uzatváraní zmluvy odfotografuje aktuálny stav najazdených kilometrov a túto fotografiu pošle poisťovni. Poisťovňa tri dni pred výročím požiada vodiča, aby poslal súčasný počet najazdených kilometrov. V prípade, ak vodič najazdí menej ako 5000 kilometrov, nenastane pre neho žiadna zmena. Naopak, ak sa mu podarí najazdiť viac ako 5 000 kilometrov, musí vodič doplatiť poistné vo výške poskytnutej zľavy. Veľmi radi Vám pomôžeme so zriadením najlepšieho a pre Vás najvýhodnejšieho PZP. Kontaktujte jednu z našich pobočiek kde sa Vám budú venovať skúsení odborníci. PZP si viete zriadiť aj online cez náš iŠanón. Autor článku: Pavol Michalec, Odborný garant pre neživotné poistenie...

 čítaj viac
Potrebujete pomôcť?
+ 421 903 292 292
sieť pobočiek
kontakt

e-mail: ustredie@universal.sk
Potrebujete pomôcť?: + 421 903 292 292
tel: 02/59206211

Zodpovedná osoba pre potreby GDPR:
Ing. Juraj Lanc
tel: +421 908 865 401
e-mail: zodpovednaosoba@universal.sk

PORTOS LOGIN

WEBMAIL